RFID Park Çözümleri

IBM RFID li Park Çözümlerini Daha Akıllı Bir Dünya İçin Kullanıyor

IBM, Streetline şirketi ile birlikte  belediyelerin park yöneticilerine kendi işlerine odaklanma şansı tanırken, sürücülere de boş park yerlerini daha kolay bulduruyor. 

Streetline’ın ParkSight çözümü manyetik sensörler ile bir park alanında bir aracın var olup olmadığını belirleyebiliyor. IBM ise kendi yazılım platformu Cognos üzerinden Streetline sisteminden gelen istatistiksel verilere dayanarak  değişik park lokasyonlarında parketme alışkanlıkları hakkında analizler yapıyor.

IBM’in”Akıllı Dünya” konsepti dahilindeki “Akıllı Şehirler” açılımı, özellikle kentsel yerleşim alanlarında verilecek olan servislerin ve altyapının iyileştirilmesi konusuna odaklanıyor.  Bu iyileştirme servisleri arasında akıllı elektrik şebekeleri, su yönetim sistemleri, yeşil binalar ve trafik  sıkışıklığı çözümleri bulunuyor.  Stokholm’de trafik akışını IBM sensörler, kamerlar ve lazerler ile çözmüş bulunuyor. Şimdi de Streetline ortaklığı ile park yönetimi konusunda ki çözümlerde bu “Akıllı Şehirler” çözümlerine eklenmiş oluyor.

IBM son zamanlarda yaptırdığı anketler doğrultusunda şehirlerdekiş tarfik sıkışıklığının %30’unun boş park yeri bulmak için tur atan araçlar tarafından yaratıldığı sonucuna ulaştı.  Yetersiz park sistemleri sadece sürücüleri değil, dükkanlarına müşteri çekmek isteyen iş sahiplerinide etkilemektedir.

Streetline bugüne kadar ParkSight çözümünü San Fransico’nun da dahil olduğu birçok kentte kurdu (bu çözümün detayları için SF Uses Wireless Sensors to Help Manage Parking).
Çözüm, 2.4 GHz frekansında pille çalışna kablosuz sensörlerin mesh network üzerinden IEEE 802.15.4 air-interface  protokolu üzerinden haberleşmesi üzerine inşaa edilmiştir. Streetline’ın kendi RF etiketlerine sahip sensörler park yerine yerleştirilmekte ve sinyalleri yakınlardaki bir ışıklandırma direği veya kalıcı yapılar üzerindeki okuyucu-tekrarlayıcılar tarafından alınır. Her sensör park yerinin boş olup olmadığını belirler ve bu bilgiyi tekrarlayıcıya iletir. Bu tekrarlayıcılar ise bu bilgiyi bir gateway cihazına iletir, Bu cihaz da bu bilgiyi bir internet bağlantısına yönlendirir. Bu sayede bilgi merkezi bir veritabanına işlenir.
Streetline Sensor
Tipik bir park çözümünde Streetline yaklaşık 120 ila 200 sensör, 15-20 tekrarlayıcı ve bir gateway cihazı  yerleştirmektedir.Son 12 ay içinde 14 yeni müşteri bu sistemi kullanmaya başladı.  Yeni müşteriler arasında Kaliforniya şehrindeki sürücüler Streetline’ın ücretsiz akıllı telefon uyuglaması olan “Parker” i kullanarak hangi park yerinin boş olduğunu öğrenebilmektedir.ParkSight verilerine şehir yöneticileri de ulaşabiliyor ve örneğin hangi yerde hangi aracın park süresini aştığını ve bu sayede park elemanlarının araca gerekli ücretlendirmeleri zamanında ve eksiksiz yapmasını sağlayabilmektedir.
IBM’in analiz çözümü sayesinde belediye park çözümleri yöneticileri hangi park görevlisinin verimli çalıştığını, en çok ücret verimliliğinin hangi bölgede olduğunu  ve belirle alanlarda park sürelerinin uzunluğunu hızlı, ve doğru olarak ölçebilmektedirler.
Streetline sensor

Hakkında salimbuge
IT Consultant

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: