Perakendede RFID İle Konteyner Takibi

Auchan-Fransız süpermarketleri 1,8 milyon ürün konteynerini RFID ile takip ediyor


Nov. 4, 2011—Fransız süpermarketler zinciri  Auchan Group, üreticiden dağıtıcılara, dükkana gelişlerinden yıkama süreçlerine kadar olan tüm tedarik zincirinde RF teknolojilerini kullanıyor.

Son iki yıldır kullanılan RFID çözümü hem konteyner takibi, hem bu konteynerlerin varış zamanlarını hem de AB normlarına göre yıkanıp yıkanmadığının takibi için konumlandırılmış durumda.

Yaklaşık 1,317 dükkanıyla  Auchan Group dünyanın 12. büyük gıda perakendecisi konumunda. 2007 yılında o zamanlar kullanılan kartlı sistem ve tahta palletlerin kullanımı durduruldu ve tekrar kullanılabilir plastik konteyner kullanımına geçildi. Bu sayede depolama alanlarında verimlilik, ürün ve sebzelerin daha iyi korunması ve ürünler dükkanda sergilenirken daha ilgi çekici bir sunumla müşteriye sunulması sağlanmıştır.

Hangi konteyner ne zaman geldiğinin bilgisini alabilmek için daha önce gelen her konteyner üzerindeki barkod görevli personel tarafından tek tek okutuluyordu. RFID teknolojisi ile birlikte gelen konteynerler ve içeriklerini tanımlama ve geliş zamanlarını öğrenme işi otomatize olmuştur. Auchan, konteynerlerini  Cogit LGCden kiralıyor ve bu konteynerler Fransa ve İspanya genelindeki birçok dağıtım merkezi ve dükkana gönderiliyor. Bu karışık gönderim sırasında konteynerlar kaybolabildiği gibi çalınadabiliyor. Buna ek olarak AB standartları gereği , her konteyner kullanıldıktan sonra dezenfekte edilmelei ve yıkanmalı. Otomatize edilmiş bir takip sistemi olmadan, her bir konteynerin bu süreçten geçip geçmediğinin takibi pek mümkün değildi.

Auchan, yükleme kapılarına RFID okuyuclar takarak mal kabulu ve sevkiyat süreçlerini otomatik olarak kayıt altına almış oldu.
RFID sistemi hayata geçirilmeden önce 100% okuma oranına en yakın konumlandırmaları test etti ve şu anda sistem yaklaşık %98 doğruluk oranı ile çalışmaktadır. Her bir okuyucu her geçişte  paletler veya forkliftler içinde  12km/s hıza kadar geçen yaklaşık 200 kadar konteyneri okuyabilme kapasitesine sahip. 2011 yılı sonuna dek 130 dükkanında bu sisteme geçen Auchan, 2012 yılı içinde üreticlere de el terminalleri vererek ve konteyner kiralaması yapılan Cogit şirketinin yıkama ünitelerende de okuyucular yerleştirerek sistemin otomazisayon oranını arttırmayı planlamaktadır.

Ek olarak yazılım sayesinde perakendeciler istatistiksel verilere bakarak konteynerlerin hangi hızlarda üretici, dağıtım merkezi, dükkan   ve yıkama istasyonlarından geçtiği bilgisini alabiliyorlar. Bu sayede olası gecikmelere karşı sistemde değişikliklere gitme şansı doğmuş oluyor.

Hakkında salimbuge
IT Consultant

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: