VMware Lisanslama Değişikliği Bulut Bilişim Sağlayıcılarına Sanallaştırmada Rekabetin Kapılarını Açıyor

Bazı VMware müşterileri yüksek fiyat ve VMware’in Haziran 2011 de açıkladığı bazı lisanslama değişiklikleri nedeniyle alternatif sanallaştırma ve bulut bilişim sağlayıcılarını araştırmaya başladılar.

 VMware, bu tepkiyedaha bir ay önce açıkladığı bu radikal fiyatlandırma planlarında gevşemeye giderek cevap verdi. Ama bunu yaparken sadece küskün müşterilerini yumuşatmaktan daha fazlasını yapıyordu. Bu değişiklik, VMware’in lider teknolojisini terk edip rakip sanallaştırma platformlarına geçmeyi aklından bile geçirmeyen büyük şirketlerin kendisini terk etmeye hazırlanmalarına karşı bir tepkiydi.

VMware bu değişiklikle aynı zamanda, veri merkezlerini sadece yüksek seviyede sanallaştırma olarak görmeyen , bunun yanında bulut bilişimi son kullanıcı şirketlerin istedikleri uygulamayı koşturabilecekleri birincil platform olarak konumlayan rakiplerine de bir cevap olarak görüyordu  ( ki VMware kendi varlığını tamamen veri merkezlerinin yüksek seviyede sanallaştırılması olarak görmüştü )

Örneğin CumuLogic, şirketlere iş yükleri süreçlerinin birçok değişik bulut platformunfda tek seferde  konfigürasyonu ve konuşlandırılmasını   otomatize edebilecekleri ve yönetebilecekleri şekilde dizayn edilmiş ürününün beta versiyonunu hayata geçirdi.

Klasik sanallaştırma oyuncularının ( VMware, Citrix ) ve bulut bilişim sağlayıcılarının ( Amazon, Terramark ) yaklaşımının tersine, CumuLogic uygulamanın üzerinde koşacağı bulut platformunu sağlamıyordu. CumuLogic çözümü, Java’da yazılmış bir uygulamayı alıp, buna  platform- as -a – service ( PAAS, platform servisi ) bulutu üzerinde koşacak kodu ekliyordu. PAAS, sanal makina, depolama için gerekli isterlerin açıklamaları, bilgisayar gücü, erişim kuralları ve veritabanı yönetimi gibi dış servisleri içermektedir. Daha sonra CumuLogic desteklediği bulut platformları üzerinde koşacak iş yüklerini konfigüre ediyor. ( CumuLogic’in desteklediği platformlar Amazon EC2, Eucalyptus, Cloud.com, Vsphere veya CumuLogic’in bir sonraki sürümü olan OpenStack)

Böylece müşteriler işyüklerini bulut platformuna gönderiyorlar ve CumuLogic’in monitor ve yönetim uygulamaları  ile performance yönetimi ve oluşabilecek problemlerin gözlemini yapabiliyorlar.

Lütfen altyapımı alın!

Altyapılarını dışkaynak modeline teslim ederek rahatlayan ve Java & Ruby uygulamalarına odaklanan şirketlerin sayısı arttıkça, PAAS sisteminin bulut bilişim eşitliğinde önemi gittikçe artmaya başladı.

Esasen, yüksek derecede sofistike kurumsal uygulamaların kiralanabilmesi ( örneğin Salesforce.com’dan CRM uygulaması ) veya bu tip uygulamaları otomotize ve zaman tasarrufu sağlayan geliştirme dilleri olan Ruby on Rails veya Java ile geliştirme şansı kurumsal uygulama geliştirme pazarını kökünden değiştirdi.

Bir uygulamanın mantığının oluşturulması, bu uygulamayı destekleyecek bir veri merkezinin donanım, yerleşim, sistem bakımı ve 7*24*365 bu veri merkezini işletmenin getireceği operasyonel maliyetlere kıyasla çok daha kolay ve ucuzdur. Bu maliyeti bypass edebilme veya büyük bir kısmını PAAS sağlayıcısına devretme fırsatı, kişiselleştirililmiş ve yüksek oranda otomatize edilmiş bilişim teknolojilerinin bundan önce ulaşabildiğinden çok daha fazla şirkete ulaşabilmesi sağlamaktdır.

Hakkında salimbuge
IT Consultant

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: